Bevezetés a geometriába ütemterv

1. hét  (szept. 10.) Középiskolai ismétlés: térelemek kölcsönös helyzete, szög, távolságok, stb.
  2. hét  (szept. 17.) Vektorgeometria, lineáris öf., skaláris/vektoriális szorzat, koordinátázás, Lagrange-Jacobi azonosságok – 1. hf kiadása (megoldás)
  3. hét  (szept. 24.) Sík/egyenes analitikus leírása
  4. hét  (okt. 1.) Geometriai transzformációk szintetikusan I. – 2. hf kiadása (megoldás)
  5. hét  (okt. 8.) Geometriai transzformációk szintetikusan II.
  6. hét  (okt. 15.) Gömbi geometria alapjai I. (Gyakorló feladatok [Strohmajer J.: Geometria példatár II. részlete]) – 3. hf kiadása (megoldás)
  7. hét  (okt. 22.) Gömbi geometria alapjai II.
  8. hét  (okt. 29.) Poliéder definíciója, Euler tétele – 4.hf kiadása (megoldás)
  9. hét  (nov. 5.) Speciális poliéderek: konvex, szabályos (ezek realizálása is), félig-szabályos testek – 5. hf kiadása (megoldás)
  10. hét (nov. 12.) TDK konferencia (tanítási szünet)
  11. hét  (nov. 19.) Egybevágóságok analitikus leírása I.
  12. hét  (nov. 26.) Egybevágóságok analitikus leírása II. – 6. hf kiadása (megoldás)
  13. hét  (dec. 3.) Homogén koordináták, a geometriai transzformációk egyöntetű kezelése
  14. hét  (dec. 10.) Cauchy merevségi tétele, és egyéb érdekességek poliéderekre

A házi feladatok beadása legkésőbb a kiadást követő 2. hét előadásán.

Az előző tanév anyaga az akkori feladatokkal és azok megoldásával (és a két, három, ill. négy  évvel korábbi).

Vizsgatematika

Ajánlott tankönyv:

Reiman István: A geometria és határterületei (Gondolat Kiadó),
I. P. Jegorov: Geometria (42281)
G.Horváth Ákos: Csodálatos geometria, Typotex, Budapest, 2013.
Hajós György: Bevezetés a geometriába (4219)
Reiman István, Nagyné Szilvási Márta: Geometria feladatok, Műegyetemi Kiadó 2005.
Strohmajer János: Geometria példatár II. (ELTE J3-443), Gömbháromszögtan (részlet)

Budapest, 2019. szeptember 1.
Dr. Szirmai Jenő
a tárgy előadója